feşel


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Paz, 17 Kas 2019 ]
Toplam 5 ziyaret
4 benzersiz ziyaretçi

 

Kürkten yapılan o kadar çok şey var ki etrafımızda, bu miktarı görüp de insanın içinin acımaması imkansız! Bayanların kışın giydikleri kürkler dışında atkıların, kazakların kenarlarında, terliklerde, saç tokalarında, anahtarlıklarda, oyuncaklarda, kırtasiye malzemelerinde hatta kedi oyuncaklarında bile canlı hayvan kürkü var!

 

The Humane Society International' ın verdiği bilgilere göre kürkleri için yılda 2 milyonun üzerinde kedi ve köpek vahşice öldürülüyor. Kürkler için hammaddenin sağlandığı yerlerin başında Çin ve Doğu Asya' nın bazı bölgeleri geliyor. Üreticiler kürkleri, giyim eşyası, aksesuar ve hediyelik eşyalarda kullanılmak üzere Avrupa' ya pazarlıyorlar. Ürünlerin bazı kısımları kedi-köpek kürkü içerebildiği gibi tamamı bu hammadde ile yapılmış eşyalar da mevcut.

 

Bu hayvanlar kürk çiftliklerinde üretiliyorlar. Çiftliklerin en çok bulunduğu yer soğukta tüy örtüsünün daha sert büyüdüğü Kuzey Çin. Hayvanlar özellikle kürk yapısının sert olmasını sağlamak amacıyla kışın başından itibaren buz gibi soğuk ortamlarda hapsedilmekteler. Üreticilerin en çok ticaretini yaptığı canlılar ise kısa tüylü kediler ve Alman çoban köpekleri. 

 

Köpekler ve kediler yeterli besin alamadan ve su bulamadan yaşatılıyorlar. Kürklerinin kalitesini optimum düzeyde tutmak için her tür uygulamaya maruz bırakılıyorlar ve itlaf zamanına gelene kadar olabildiğine güçsüz hale getiriliyorlar.

 

Köpekleri öldürmek için bir kasap, hayvanın boynunu demir bir tel ile sıkıyor ve ardından kasık bölgesinden bıçaklıyor. Bunu takiben hemen köpeğin derisi yüzülüyor. İşin çabuk olması için çoğunlukla hayvanın ölmüş olması beklenmiyor.

 

 

Kedilerde ise asma yöntemi uygulanıyor. Çoğunlukla ipler ile boğazlarından asılan kedilerin bazen ölümünü çabuklaştırmak için boğulana dek ağızlarından tazyikli su veriliyor. Toplanan kürkler aracılar vasıtası ile açık arttırmaya tâbi tutuluyor ve Avrupa ülkelerinde satışa sunuluyor.

 

Çin'de uygulanan vahşeti bilen tüccarlar, ürünlerdeki Çin Malı etiketini çıkarıp yerine sahte etiket koyabiliyor veya kedi ya da köpek kürkünden üretilmiş kıyafet ve aksesuarları yanıltıcı ibarelerle pazarlayabiliyorlar. Kedi ve köpek kürkü içerdiği halde etiketinde sanki daha matah bir şeymiş gibi tavşan kürkü yazan paltolar ve giyim eşyaları da var. Satın aldığınız mala dokunduğunuzda gerçek bir hayvanın tüyüne dokunuyormuş hissi alıyorsanız ya da kopardığınız bir tüyü çakmakla yaktığınızda naylon gibi erimek yerine yanmış insan saçı gibi kokuyorsa gerçek kürk satın almışsınız demektir.

 

 

 

Editör Bilgileri

bijou


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

ikinci-jeanpaul
freebsd
apiterapi
azdavay-bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi