feşel


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Paz, 17 Kas 2019 ]
Toplam 6 ziyaret
4 benzersiz ziyaretçi

kedi » kedi boncukları

 

 

Her yerde keçe çılgınlığı var. Keçeden yapmadıkları kalmamış, neye el atsam keçe... "Benim neyim eksik?" dedim ben de, keçe yapmaya karar verdim. Nasıl yapıldığını araştırırken, her gün öbek öbek tüy döken kedilerim geldi aklıma.. Ben de kedi boncuklarını keşfettim!

 

Feşel'ciğim kısa tüylü bir kedi, bir boncuk elde edebilmek için 3 gün taramam gerekiyor. Ben de boncuk yapmak için Feşel'in kardeşi Tosun'u tercih ediyorum. Kendisi hem on kilo, kürk alanı fazla, hem uzun tüylü, hem de çok tüy döküyor bu aralar.

 

tosun

Bu iş hiç de zor değil. Bir boncuk yapmak yaklaşık 10 dakikamı alıyor.  Önce Tosun'u kucağıma alıp uzun uzun tarıyorum. Ben kedilerimi sık sık yıkadığım için tertemizler, e kedi de titiz hayvan, sürekli yalayıp kendini temizliyor. Aslında pis de olsalar benim için farketmiyor, her koşulda koynuma alıp öptüğüm için onları, yaptığım boncukların kirli tüyden olması beni pek rahatsız etmiyor :) Ayrıca boncuk yapımında zaten sabunlu su kullanıyorum.

 

fırça

Tosun'u taradıktan sonra tarakta biriken tüyleri alıyorum. Eğer boncukları farklı renklerde yapacaksam beyaz tüyleri bir kenarda, kahverengi ağırlıklıları bir tarafta topluyorum. Üzerlerine etraftan gelen iplik, küçük çöp, kepek gibi şeyleri ayıklıyorum.

 

 

 

 

 

 

sabunlu su

Tüyleri bir kenara koyduktan sonra küçük bir kapta sabunlu su yapıyorum. Sabunu rendeleyip suda eriterek köpürtüp yapıyorum genelde ama su dolu bir kabın içinde elimdeki sabunu ovuşturarak da sabunlu su yapabilirim pek tabii. 

 

 

 

 

 

 

tosun'un tüyü

Sonra resimde görüldüğü miktarda, yaklaşık bir boncuk yapabilecek kadar tüyü elime alıyorum.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

tüy

 

Tüy topağını sabunlu suyla nemlendirdiğim iki avucuğumun arasında sıkıştırıp kabaca yuvarlıyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

suda tüy

 

Daha sonra topağımı alıp sabunlu suya daldırıyorum. İyice suyu emene kadar bekliyorum. Arkasından çıkarıp sudan bir güzel sıkıyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

tüy

 

İki avucumun arasında sıkıştırarak sertleşene kadar yuvarlıyorum. Bu iki üç dakika sürüyor. Yuvarlama işlemi sırasında tüy topağında kalan su da sıkılıyor. Böylece boncuğumu elde ediyorum. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sabunlu su

 

 

Elde ettiğim boncuğu sabunlu suyumun içine atıveriyorum ve azıcık öyle bekletiyorum. Sonra çıkarıp iyice sıkıyorum. Biraz daha yuvarlıyorum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

makas

Boncuğumun etrafından çıkan tüycükleri de küçük bir makasla kırpıyorum. Böylece boncuğum tamamen hazır oluyor! Bir tek  kurutmak ve takı haline getirmek kalıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

yüzük

 

İşin en zevkli yanı da yaptığım boncuklardan takılar yapmak. Kolye veya bilezik yapmak için biraz zaman gerekiyor çünkü bir seferde o kadar çok boncuk yapacak tüy çıkmıyor. Fakat bu üç boncuklu yüzüğü yapmak kolay. Boncuklarımın içerisinden tel geçiriyorum. Telin bir tarafını halka yapıyorum, diğer tarafına da küçük boncuk takıp teli kıvırıyorum. Sonra üç boncuğu halkalarından yine telden kıvırarak yaptığım yüzüğe iliştiriyorum. Bu yüzükte küçük boncuk olarak mercan kullandım. Çok da şık oldu...

 

 

 

Bu kolyeyi yapmak için de 20 tane boncuk kullandım. Daha az ya da daha fazla da olabilir. İğne yardımıyla boncuklarımı ipe dizdim, aralarına kırmızı cam boncuklar koydum. Çok severek kullanıyorum...

 

 

 

 

 

 

 


Yorumlar (1)
gerçekten süper olmu? ne kadar yeteneklisin tebrikler tatl?m
Şevval tarafından | Cmt, 22 Oca 2011 13:43:27 tarihinde yazıldı.

Editör Bilgileri

bijou


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

x-isini-pulsari
yaz-ucgeni
yerel-kabarcik
yildizlar-arasi-yolculuk
zhai-zhigang
avusturya-uzay-ajansi
birlesik-krallik-uzay-ajansi

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi