feşel


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Paz, 17 Kas 2019 ]
Toplam 9 ziyaret
4 benzersiz ziyaretçi

kedi » kedi tarihi

 

 

kedi tarihi

 

 

 

kedilerin insan yaşamına girişinin yaklaşık 9000 yıl önce olduğu düşünülmektedir. kıbrıs'ın güneyinde bir mezarda insan kemiklerinin yanında bir kedinin kalıntıları bulunmuştur. araç, gereç ve süs eşyalarının bulunduğu mezardaki insan kalıntısının yaklaşık 20 santimetre yanındaki küçük bir çukura bütün halinde gömülmüş olarak bulunan kedi kalıntıları, yaklaşık 30 yaşında olduğu sanılan insanla kedi arasında bağ olduğunu göstermekteydi. Bu da kedinin 9 bin yıl önce evcilleştirildiğinin bir kanıtı olarak açıklanmıştır.

 

 

5000 yıl öncesine ait araştırmalarda da afrika'da özellikle de mısır'da kedi resimleri ve heykelleri, ölen kişinin kedisi ile birlikte mumyalanarak gömüldüğü mezarlar bulunmuştur. kedi öldüren kişilere ağır cezalar verilmesi de mısır'da kediye verilen önemi yansıtmaktadır. mısır halkı için kedi tanrısı bastet verimlilik, neşe ve sevgiyi temsil ediyordu. kedi başlı kadın olarak tanımlanan bu tanrıça mısır'da kedilerin tapılırcasına sevildiğinin ve değer verildiğinin en büyük kanıtı olarak kabul edilebilir.

 

 

büyük ekim alanlarına sahip olan mısır'da depolarda saklanan buğdayın, baş düşmanı olan farenin, kediler tarafından avlandığını gören insanlar kedilerin bakımını üstlenerek kedigiller ile ilişkinin ilk temellerini atmışlardır. zaman içinde; insanlar ile böyle büyük bir sorundan kendilerini kurtaran kediler arasındaki dostluk gelişmiş ve kedi insan yaşantısının vazgeçilmez bir parçası halini almıştır.

 

 

afrika kıtasında böylesine kabul gören kedilerin, avrupa kıtasına geçişi deniz ticaretinin başladığı dönemlerde olmuştur. rahat yolculuk yapabilen kediler gemilerde fareleri yedikleri için gemiciler tarafından da beslenmeye başlanmış bu da geçişin kolay olmasına olanak vermiştir.

 

 

11.yy da avrupa'da yaygınlaşan kediler hakkındaki görüşler kiliselerin etkisiyle oldukça değişerek, kedilerin; günahların taşıyıcısı olduğu, kedilere işkence yapılarak öldürmenin günahlardan arınmak için bir yol olduğu ve siyah kedilerin şeytanın kuklası olduğu görüşü yaygınlaştı. kediler hain ve kötü niyetli olarak tanımlandı. yaklaşık 13.yy'a kadar bu görüş etkinliğini korudu.

 

 

binlerce yıl önce insan yaşamına girmiş olan bu estetik ve gizemli hayvanlar bugün sevgi alışverişi yaptığımız ve yalnızlığımızı paylaştığımız arkadaşlarımız olarak insan yaşamında yerini almıştır.

 

 

 

 

 

 

 


Editör Bilgileri

bijou


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

x-isini-pulsari
yaz-ucgeni
yerel-kabarcik
yildizlar-arasi-yolculuk
zhai-zhigang
avusturya-uzay-ajansi
birlesik-krallik-uzay-ajansi

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi