feşel


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Paz, 17 Kas 2019 ]
Toplam 15 ziyaret
4 benzersiz ziyaretçi

kedi » kedi

 

 

kedi

 

 

kedi (felis silvestris catus), felidae familyasından evlerde beslenebilen, küçük, memeli, avcı ve etçil bir hayvandır.

 

ortalama ağırlığı 2.7 - 4.5 kg arasında değişmekle birlikte 12.5 kg'a ulaşanlar da vardır. ortalama vücut uzunluğu erkeklerde 70, dişilerde 50 cm'dir. kediler genellikle siyah, sarı, boz ve beyaz renkli ya da bu renklerden birkaçıyla alacalıdır. tekir denilen siyah çizgi ve benekler ile bezenmiş kedilere oldukça sık rastlanır. üç renk ile alacalanmış kedilerin pek azı erkek olup, bu erkeklerin ise hemen hemen tümü kısırdır. ankara kedisi gibi mavi gözlü, uzun beyaz tüylü kedilerin çoğu sağırdır.

 

 

kedinin üst çenesinde 16, alt çenesinde 14 diş bulunur. toplam sayısı 24 olan sütdişleri, yaklaşık beşinci ayda yerini kalıcı dişlere bırakır. öbür kediler gibi ağızları yalnız dikey yönde hareket ederek besinleri tutmaya, kesmeye ve parçalamaya, fırçaya benzeyen dilleri sıvıları içebilmeye ve fırçalanarak temizlenmeye yarar.

 

 

kedilerin keskin ve sivri tırnaklarla donanmış güçlü pençeleri vardır. pençelerinde, tırnakları içeriye çeken bir mekanizma bulunur. parmak ucunda tırnağı taşıyan kemik, eklemlendiği kemiğin ucunda dönerek tırnağın içeri çekilmesini ya da dışarı çıkarılmasını sağlar. tırnakları kılıfından çıkarma hareketi, aynı zamanda iki misli genişlettiği pençeyi etkin bir silaha dönüştürür.

 

 

öbür familya üyelerinde olduğu gibi, gözlerinin ağ tabakasında ışığa karşı büyük bir duyarlılık sağlayan guanin katmanı vardır. kedi gözünün geceleri güçlü ışık karşısında parlamasına bu madde yol açar. irice olan gözlerindeki iris, ışığın yoğunluğuna göre genişler ya da ince bir dikine çizgi halini alıncaya kadar daralır. kediler renkleri belirgin olarak ayırt edemezler.


 

 

 


Editör Bilgileri

bijou


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

ikinci-jeanpaul
freebsd
apiterapi
azdavay-bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi